Managed by
ASG Graphic and
Web Department
Copyright © 2016

Antonine Sisters School

MAR ELIAS, GHAZIR

Previous Frame Next Frame
SISTER EVA CHAMOUN School Principal
Message from the principal Towards Excellence

Welcome to the website of Antonine Sisters School (ASG) - Mar Elias, Ghazir!
An extraordinary pledge is the calling of education that we deem no effort to honor and fulfill!
Conceiving the student as a holistic sacred entity, the school is permanently striving to consider all human dimensions – spiritual, intellectual, emotional, cultural, social, and physical.
With highly qualified and dedicated teachers, ASG endeavors to help its students not only to acquire vast cultural awareness and large education, but also to be able to delve into the depth of analytical knowledge armed with a keen sense of discernment, and a sharp critical mind.
Our various clubs of art, ecology, sciences, sports … have the objective of maintaining moral and physical health, cultivating talents, and raising awareness concerning national and international current issues. For these purposes, our educational program involves students in a diversity of projects and academic research so as they clearly envisage their future and the future of the world.
We are proud of having eloquent speech makers, acute debaters, thinkers, writers, artists, young inventors, problem solvers, athletes, promising future scientists and technologists, endowed with creative mind, determination, and willingness to excel.
ASG has also taken up the challenge of graduating fluent, trilingual students. It has succeeded! We are proud of our alumni who exceeded our level of expectation by cultivating the passion to learn and by being active and lifelong learners developing a greater appreciation for the world around them and possessing the power to make a difference.
We urge our students to think big, dream high, and work hard to turn their dreams into reality!

NEWS & ANNOUNCEMENTS

LATEST ACTIVITIES

12 / 02 / 16

CALENDAR

Of events

Art exposition
APR 14
It was established in Ghazir in 1981.It is scientific, cultural, artistic, and sports...
Empowering
Generations

MISSION STATEMENT

Our school aims for a holistic growth of its students. It follows the principles of innovative education with an emphasis on religious, moral values, and academic excellence in a wholesome family atmosphere of understanding and freedom. The Antonine Sisters School is dedicated to providing quality education, raising dynamic Christians and responsible citizens.

ABOUT ASG

HISTORY

The Antonine Sisters School, Ghazir, is owned by the Congregation of the Antonine Sisters. It was established in Ghazir in 1981. It is a trilingual school (Arabic, French, English). Coeducational classes range from Nursery to Secondary 3, with a total of 2465 students. Courses are taught by professional and qualified teachers in three languages. Math, Sciences, and Technology are taught in English. Teachers as well as the entire educational team emphasize religious, moral and social values, intellectual excellence, self-reliance, and respect of the individual. The Antonine Sisters School, Ghazir, provides for the needs of the community surrounding it and is attended by students mainly from the Kesrouan and Jbeil areas and neighboring towns & villages. The School is affiliated to the Catholic Schools-Lebanon and the Catholic Anglophone Schools-Lebanon.
2465
STUDENTS

LOCATION

The Antonine Sisters School lies on the southwestern side of the town of Ghazir overlooking the bay of Jounieh and Maameltein and under the gaze of Our Lady of Lebanon, Harissa.

IT IS LOCATED ON A HILL
5KM

AWAY FROM JOUNIEH
17KM

NORTH/NORTHEAST FROM THE CAPITAL CITY OF BEIRUT

DIVISIONS

The School is divided into four main Cycles and a Preschool housed in three separate buildings as follows:
The Preschool : KG1 - KG2 & KG3
Basic Education : Cycle 1: Grades 1, 2, & 3
Cycle 2: Grades 4, 5, & 6
Cycle 3: Grades 7, 8, & 9
Secondary Education : Secondary 1, 2 & 3

EDUCATIONAL PROGRAM

EDUCATIONAL PROGRAM The educational program is primarily designed to fulfill the requirements of the Lebanese Ministry of Education.
The school prepares its students for:

The bac certificate

The School strongly fosters educational activities such as competitions and traveling in and outside Lebanon.

RELIGIOUS LIFE

The School gives great importance to Christian values and ethos. Priests, nuns and qualified teachers teach catechism in rooms designated specifically for this purpose. These are complemented by religious celebrations and activities, masses and spiritual retreats. Morning prayers are held daily and all activities start by a prayer. Individual spiritual guidance sessions are also provided to students whenever the need arises.

RELIGIOUS LIFE

SUPPORT FACILITIES

All classes and learning centers are fully equipped with Interactive boards, computers, and Internet access.
Chapels & Catechism Rooms are located in every building.
Music Rooms are available in every building and equipped with instruments. The school also has its own choir and band.
Theaters: A Little Theater is located in the Elementary Cycle, and an Auditorium (capacity of 950 seats) is located in the Central Administration building.
Libraries: are available in all buildings.
Sports Courts: are located in every building and equipped with A.V. aids, and swimming pool
Cafeteria.
Computer and Sciences Laboratories are fully equipped and available in all buildings.

SCHOOL ANTHEM

SCHOOL BY-LAWS

Students' Rights and Responsibilities

I. SCHOOL OBJECTIVES
II. EXPECTATIONS FOR STUDENT CONDUCT
III. SCHOOL REGULATIONS
IV. SCHOOL BUS POLICY
The Antonine Sisters School expects all its students to:
1. Acquire the necessary skills to think critically and to make decisions based on objective evidence and clear logic.

2. Maintain behavior appropriate to the School ethics and values.

3. Develop abilities for working constructively with others and creating a healthy atmosphere of cooperation and assistance.

4. Establish self standards for academic performance in line with their own capacities and potential.

5. Realize their own strengths and weaknesses, and constantly work on developing their talents and skills for a better outcome.

6. Recognize the importance of all school activities, whether curricular, co-curricular or extracurricular, in the formation of a well-rounded person.

7. Demonstrate respect for authority and maintain a healthy attitude toward justice and its application.

8. Avoid whatever action that is in direct conflict with the stated School Objectives and Regulations.

9. Be good citizens of Lebanon, democratic and free, abide by its laws, and work toward its development and its holding a good position among the free nations of the world.

TIMING OF PERIODS

KG1

KG2

KG3

Period 1

7:55

7:55

7:55

Period 2

8:40

8:40

8:55

Recess

9:15

9:30

9:50

Period 3

9:30

9:45

10:05

Period 4

10:40

10:40

11:00

Recess

11:15

11:30

11:50

Period 5

11:30

11:45

12:05

Period 6

12:40

12:40

12:50

Dismissal

1:30 by bus 1:45 by car

1:30 by bus 1:45 by car

1:30 by bus 1:45 by car

Grade 1 - 4

Grade 5 - Sec.3

Period 1

8:00

7:55

Period 2

8:50

8:50

Period 3

9:40

9:40

Recess

10:30

10:30

Period 4

10:50

10:50

Period 5

11:40

11:40

Recess

12:25

12:30

Period 6

1:00

1:05

Period 7

1:45

1:55

Dismissal

2:30 by bus 2:40 by car

2:45 by bus & by car

INSURANCE

Students are covered by an accidental medical insurance on campus. This insurance also covers accidents during off campus school activities.
INSURANCE

STUDENTS' AFFAIRS OFFICE

The Students Affairs Office offers the Secondary Cycle students the following:

Orientation
  • Procuring necessary information and application forms for higher education institutions both in Lebanon and abroad
  • Helping secondary students in finding the right major that matches their personality by providing class sessions and individual meetings with them along with their parents
  • Organizing a yearly University Fair on school premises
  • Arranging preparatory courses and registering the students for the SAT exam and others
  • Coordinating the Life Enrichment Program (LEP) in secondary classes

Activities
  • Preparing and supervising the voting for the Class Delegates and establishing a Student Council
  • Organizing an annual Leadership camp both in Lebanon and abroad for secondary student school leaders
  • Helping students in organizing activities inside and outside school campus
  • Organizing, preparing and executing the graduation prom - dinner ceremony

COMMUNITY SERVICE

This program aims at connecting school with reality and students with the community. As they are aware of their rights, students should equally sense their duties in view of humane and environmental necessities.

It is by investing their feeling of responsibility and sense of initiative and free voluntary work that they attain spiritual exuberance- the most fruitful of which generate both immediate and far gratification. The immediate reward is joy and instant inner satisfaction concerning the importance of giving a helping hand to people around us. The further reward is greater appreciation of God’s plethora overwhelming their lives, and of the blessings He bestows upon them every day.

LIFE ENRICHMENT PROGRAM

The Antonine student is a person with a profile.
Thus, beside the academic program, our students learn:
Building Self-Esteem, Listening, Managing Time and Finances, and Working in a Team. They also learn about Parents-Children Relationship, Adolescence and Maturity, Drugs and Perversion and Basic Freedom. This Life Enrichment Program is delivered to our secondary students by a group of professional trainers.
ADMINISTRATION

CENTRAL
ADMINISTRATION

Sr. Eva Chamoun Principal
Sr. Leila Saliba Finance & Administration Matters
Miss Amal Tannous Program Director

DIRECTORS

Sr. Roula Karam Secondary Cycle
Fr. Ziad Achkar Intermediate Cycle
Sr. Nancy Najjar Elementary Cycle
Sr. Valentine Anksoury Preschool Cycle

ASSISTANT DIRECTORS

Mrs. Hoda Wakim Secondary Cycle
Mrs. Colette Nasrani Intermediate Cycle
Miss Maha Moussallem Intermediate Cycle
Miss Nelly El Kallab Elementary Cycle
Mrs. Fériale Samman Preschool Cycle

STUDENT SUPPORT TEAM (SST)

Mrs. Oula Mattar Psychologist
Mrs. Nisrine Ibrahim Speech Therapist
Mrs. Diana Kouek Social Worker
Mrs. Vicky Reaidy Social Worker

AUDITORS

Mr. Edmond Mouawad Internal Auditor
Mr. Pierre Bou Saleh External Auditor

STUDENTS AFFAIRS OFFICE

Mr. Samir Costantine Consultant
Mr. Remy Costantine Students Affairs Officer

IT DEPARTMENT

Mr. Elias Badawi IT Manager
Mr. Joseph Estephan IT Technician
Mr. Nadim Zaouk IT Technician
Mr. Pierre Merheb IT Technician

GRAPHIC AND WEB DEPARTMENT

Mrs. Maya Bou Zayan Head of Department

CENTRAL ADMINISTRATION OFFICERS

Miss Nayla Oueiss Office Manager
Mrs. Marie Moukarzel Principal's Secretary
Mrs. Laurina Al Asmar Computer Editor
Mrs. Bernadette Younes Printshop Officer
Mr. George Saadeh Computer Expert
Mr. Maroun Demian Computer Operations Officer
Mrs. Renée Rahi Cashier
Mrs. Rima Slaïby Operator /Receptionist
Mrs. Norma Saadé Receptionist
Mrs. Katy Khoury School Supplies Officer
Mrs. Claude Hanna School Supplies Assistant
Mrs. Nina Tahtouh Cafeteria Officer
Mr. Georges Khawand CNSS Representative

ACADEMIC HEADS OF DEPARTMENTS AND COORDINATORS

Miss Amal Tannous Program Director, English, Sociology & Economics, Philosophy & Civilizations Coordinator
Dr. Colette Aoun Curriculum Developer & Head of French Dept.
Mrs. Violette Msan Head of Religion Dept.
Mr. Antoine Issa Head of Arabic Dept., Coordinator
Mrs. Salpy Guetzoyan Head of Math Dept.
Mr. Tony Abi Atmeh Head of Science & Educational Technology Dept.
Mr. Firas El-Hachem Head of Computer Dept.
Mrs. Jinane Serhan Head of Civics Dept.
Mr. Nagi Ghobeira Head of History & Geography Dept.
Miss Monique Nader Head of Performing Arts Dept.
Mr. Antoine Zayek Head of Physical Education Dept.
Sr. Lina Asmar Religion Coordinator
Mrs. Georgina Mrad Religion Coordinator
Mr. Georges Hosri Arabic Coordinator
Mrs. Fériale Samman Arabic & French Coordinator
Mrs. Nisrine Ajaltouni French Coordinator
Mrs. Gisèle Mesthi French Coordinator
Mrs. Petra Salloum English Coordinator
Mrs. Marcelle Assaf English Coordinator
Mr. Milad Abboud Math Coordinator
Mrs. Carine Ghostine Science Coordinator
Mrs. Nada Hatem Science Coordinator
Mr. Sabah El Daye Activities & Summer Camp Director

TEACHERS' NOMINATION

ADMINISTRATORS

Sr. Valentine Anksoury Cycle Director
Mrs. Fériale Samman Assistant Director
Mrs. Nadine Oueiss Secretary
Mrs. Amale El-Dib Secretary / Supervisor
Mrs. Samira Alam Normalisation
Mrs. Raymonda Zaouk Marmotheque
Miss Thérèse Kossaifi Aide
Br. Rami Abdelsater Supervisor
School Time Available to Meet With Parents

TEACHERS

Teacher's Name

Subject

Class

Day

Time

Mrs. Amale Demian Ghazal

Arabic

KG3 A, B

Tuesday

09:00 - 09:50

Mrs. Aula Hanna Hosri

Arabic + Catechese

KG3 E, F

Friday

12:00 - 12:50

Mrs. Chantal Ghantous Korkomaz

English + Math

KG1 D

Thursday

11:50 - 12:40

Mrs. Christianne Abou Jaoude Khater

English + Math

KG3 A, B

Thursday

12:00 - 12:50

Miss Claudia Rahi

English + Math

KG2 E

Monday

09:45 - 10:40

Mrs. Claudine Lteif Barakat

English + Math

KG2 C

Friday

08:00 - 08:40

Mrs. Daisy Badran Khoury

English + Math

KG1 B

Friday

08:40 - 09:15

Mrs. Deborah Barth Nacouzi

English + Math

Ass. KG3

Miss Dolla Khoury

French

KG3 C, D

Tuesday

12:00 - 12:50

Mrs. Emilie El-Hawa Azzi

French

KG3 E,G

Thursday

11:00 - 11:50

Miss Gaelle El-Haibe

French + Arabic

Ass. KG1 G + KG2 G

Mrs. Georgina Rizk Mrad

French + Catechese

KG3 A, B + Coord.Cat.

Thursday

09:00 - 09:50

Mrs. Gisele Melhem

English + Math

KG1 E

Wednesday

10:40 - 11:15

Mrs. Graziella Saad Atallah

French + Arabic

KG2 A

Thursday

10:40 - 11:30

Miss Jessica Badran

French + Arabic

KG1 D

Friday

10:40 - 11:15

Mrs. Jinane Abi Younes Zaarour

French + Arabic

KG1 C

Monday

10:40 - 11:15

Miss Joelle Awaida

English + Math

KG1 G +Ass. KG2 G

Monday

08:40 - 09:15

Mrs. Joumana Elias Ibrahim

French + Arabic

KG1 E

Wednesday

11:40 - 12:40

Mrs. Katia Zeinaty Kattoura

English + Math

KG2 A

Thursday

08:40 - 09:30

Mrs. Layale Sarrouf Kaady

English + Math

KG1 F

Wednesday

10:40 - 11:15

Mrs. Lina Gerges Otayek

English + Math

KG3 C, D

Monday

10:05 - 11:00

Miss Lina Zaatar

English + Math

KG3 E, F

Monday

12:05 - 12:50

Miss Mariane El- Ashkar

English + Math

KG1 C

Friday

09:35 - 10:40

Mrs. Marie-Rose Rizk Naouche

Arabic + Catechese

KG3 C, D

Tuesday

09:00 - 09:50

Mrs. Marlene Zoummar Frem

French + Arabic

KG1 A

Monday

10:40 - 11:15

Miss Micheline Bou Raad

French + Arabic

KG2 F

Thursday

10:40 - 11:30

Mrs. Mirene El-Sokhon

English + Math

KG2 B

Thursday

08:00 - 08:40

Mrs. Nadine Khalil Hourani

French + Arabic

KG2 G + Ass. KG3

Thursday

08:40 - 09:30

Mrs. Nadine Zoummar Khalil

French + Arabic

KG2 E

Thursday

08:00 - 08:40

Mrs. Nadine Bayram Zouein

English + Math

KG2 F

Wednesday

08:40 - 09:30

Mrs. Najwa El-Ten Merheb

English + Math

KG2 D

Friday

08:00 - 08:40

Mrs. Nathalie Araiji Nader

Art

KG1 + KG2 + KG3

Mrs. Nina Abou Yazbeck Frem

Rythmique

KG1 + KG2

Wednesday

08:00 - 08:40

Mrs. Nisrine Iskandar Frangie

French + Arabic

KG1 B

Wednesday

08:00 - 08:40

Mrs. Olga Mrad Daccache

French + Arabic

KG1 F

Mrs. Pascale Bassil Fahed

Ass.Fr. + Arabic

KG 3

Miss Rana Honein

English + Math

KG2 G + Ass. KG1 G

Monday

08:00 - 08:40

Mrs. Rana Naimeh Sarkis

English + Math

KG1 A

Friday

08:40 - 09:15

Mrs. Rania Zoummar Zaieter

Ass. Fr.

KG3

Mrs. Raymonda Makhlouf Zaouk

Administration

Marmotheque

Mrs. Rima Abrash Mhanna

Ass. Eng.+Arabic

KG 3

Mrs. Rosy Matar Saliba

French + Arabic

KG2 C

Tuesday

10:40 - 11:30

Mrs. Roula Fenianos Nahhal

French + Arabic

KG2 D

Tuesday

08:40 - 09:30

Mrs. Samar Mezzawi Barmo

English + Math

KG3 G + Ass. KG3

Wednesday

10:00 - 11:00

Mrs. Simone Asfour Merhej

French + Arabic

KG1 G + Ass. KG1

Wednesday

08:40 - 09:15

Mrs. Suzie Mansour Geha

French + Arabic

KG3 F Fr.+ KG3 G Ar.

Tuesday

12:50 - 01:30

Mrs. Therese Lteif Sakr

French + Arabic

KG2 B

Friday

09:45 - 10:30

ADMINISTRATORS

Sr. Nancy Najjar Cycle Director
Miss Nelly El-Kallab Assistant Director
Mrs. Yolla Tawil Secretary/Receptionist
Mrs. Christine Chalhoub Supervisor
Miss Emilie Khalifé Supervisor
Mr. Georges Harb Supervisor
Mrs. Marie Zgheib Supervisor
Mr. Rabih Taha Supervisor
Mr. Toni Salloum Supervisor
Mrs. Nadine Boueiri CDI
School Time Available to Meet With Parents

TEACHERS

Teacher's Name

Subject

Class

Day

Time

Miss Amale Azar

Catechese

G3 + G4

Miss Andree Succar

Math

G1 C, D, E , F, G

Monday

08:50 - 09:40

Mrs. Carla Aoun Chlela

French

G4 D, E, F

Monday

09:40 - 10:30

Mrs. Carla Bou Daher Msan

Arabic

G4 A, B, C

Wednesday

10:55 - 11:40

Civics

G4 A, B, C

Mrs. Carmen Yazbeck Dib

Arabic

G3 A, B, C

Monday

08:50 - 09:40

Civics

G3 A, B, C

Mrs. Diala Habbache Daher

French

G3 A, B, C

Thursday

11:40 - 12:30

Miss Emerald Nacouzi

English

G2 E, F, G

Friday

09:40 - 10:30

Sciences

G2 D, E, F, G

Mrs. Frederica Karam Ammoury

Music

G1 + G2 + G5

Mrs. Geeta Mouki Mikhael

English

G1 A, B, C

Tuesday

09:40 - 10:30

Math

G1 A

Mr. Georges Harbb

EPS

G4 E, F

Mrs. Grace Bayram Chalhoub

Math

G4 B, C, D, E, F

Monday

10:55 - 11:40

Mrs. Hilda Khoury Tayeh

Sciences

G3 + G4

Mrs. Jacqueline Bejjani Younes

Arabic & Civics

G2 D, E, F

Friday

08:50 - 09:40

Miss Jessica Chidiac

Art

G1 + G2 + G3 + G4

Mrs. Jessica Chidiac

English

G1 D, E, F, G

Wednesday

08:50 - 09:40

Mrs. Jessy Wanna Barbar

Math

G1 B + G3 E, F + G4 A

Thursday

08:50 - 09:40

Mrs. Jinane Boulos Boulos

Arabic

G1 F, G + G2 G

Thursday

09:40 - 10:30

Mrs. Joelle Slaiby Bou Najm

Arabic

G1 A, B, C

Wednesday

11:40 - 12:30

Mrs. Jocelyne Attieh Assaf

EPS

G1 + G2 + G3 + G4

Miss Josiane El-Kady

Math

G2 A, B, E, F, G

Monday

09:40 - 10:30

Mrs. Laura Maatouk Karam

English

G4 D, E, F

Tuesday

09:40 - 10:30

Mrs. Madeleine Moussa Daher

French

G2 A, B, C

Thursday

07:55 - 08:50

Miss Maria Rahi

English

G2 D

Thursday

07:55 - 08:50

Math

G2 C, D

Mrs. Mariane Akiki Dib

Arabic

G2 A, B, C

Tuesday

08:50 - 09:40

Civics

G2 A, B, C, G

Miss Marie Daccache

French

G2 D, E, F, G

Tuesday

10:55 - 11:40

Mrs. Marise Abou Jaoude Fakhry

French

G1F, G

Wednesday

11:40 - 12:30

Mrs. Marise Slaiby Ziade

Catechese

G1 + G2

Miss Margueritta Fares

French

G1 A, B, C

Tuesday

12:55 - 01:45

Miss Marleine Samia

Math

G3 A, B, C, D

Friday

11:40 - 12:30

Mrs. Maya Kassis El-Ferkh

French

G4 A, B, C

Thursday

10:55 - 11:40

Mrs. Mireille Syriani Ainsinji

French

Gr.3 D, E, F

Tuesday

11:40 - 12:30

Mrs. Mireille Mhawej Houkayem

Data

G1 + G2 + G3 + G4

Miss Mireille Zeenny

Arabic

G1 D, E

Wednesday

10:55 - 11:40

Civics

G1

Mrs. Nassima Tabet Abi Younes

English

G2 A, B, C

Monday

11:40 - 12:30

Sciences

G2 A, B, C

Miss Natacha Rizk

Drama

G1 + G2

Mrs. Norma Nader Dfouni

Arabic

G3 D, E, F

Monday

10:55 - 11:40

Civics

G3 D, E, F

Miss Patricia Jabbour

Arabic + Civics

G4 D, E, F

Wednesday

11:40 - 12:30

Mrs. Pia Sassine Akiki

English

G4 A, B, C

Thursday

10:55 - 11:40

Mrs. Roudayna Bassil Youssef

English

G3 D, E, F

Thursday

12:55 - 01:45

Sciences

G1 A, B, C

Mrs. Roula Maacaron Abi Atmeh

Music

G3, G4

Mrs. Rouwaida Ghanem Karam

English

G3 A, B, C

Friday

11:40 - 12:30

Sciences

G1 D, E, F, G

Miss Stephanie Aoun

French

G1 D, E

Wednesday

08:50 - 09:40

ADMINISTRATORS

Fr. Ziad Achkar Cycle Director
Mrs. Colette Nasrani Assistant Director
Miss Maha Moussallem Assistant Director
Mrs. Elham Amine Secretary
Mr. Joseph Aoun Supervisor
Mrs. Joumana Mghames Supervisor
Mrs. Nancy Jabbour Supervisor
Mr. Patrick Alpha Supervisor
Mrs. Maguy Freiji CDI
Mrs. Elham Zayek Assistant CDI
Mrs. Lydia Daou Receptionist
School Time Available to Meet With Parents

TEACHERS

Teacher's Name

Subject

Class

Day

Time

Mr. Alain Chahwane

History & Geography

G8 A, B, C

Geography

G9 A, B, C

History & Geography

S1 A, B, C, D, E

History

S2 S, Hu

Fr. Anthony Azzi

Messe + Counseling

G5-8

Br. Charbel Chemaly

Catechese

G5 + G6 C, D, E

Mr. Chicri Hnein

Math

G 8 A

G9 B, C, D, E

Miss Cynthia Khabsa

Art

G5 + G6 + G7

Mrs. Eliane Daou

French

G6 B, C, D

Thursday

1:05 - 1:55

Miss Elodie Mouawad

French

G5 D, E + G6 E

Mrs. Frederica K. Ammoury

Music

G5

Mrs. Gisele Khalil Dambourian

Arabic

G5 D, E + G6 A

Thursday

8:50 - 9:40

Miss Gladys El-Harouny

Math

G5 E + G6 A, B, C, D

Tuesday

09:40 - 10:30

Mrs. Gladys Youssef Khalil

English

G7 A, B, C, D

Mr. Hany Ammoun

EP

G6 E + G7 + Gr. 8

Mrs. Hyam Geara Cherfan

French

G6 A + G7D, E

Wednesday

1:05 - 1:55

Mrs. Jennifer Samarani Mitri

French

G5 D, E + G6 E

Wednesday

09:40 - 10:30

Mr. Jihad Bou Raad

EP

G5 + G6 A, B, C, D

Mrs. Jihane Mdawar Boustani

Arabic

G7 C, D, E + G8A

Mrs. Karine Slaiby Torbey

Math

G7 E + G8 B, C, D, E

Miss Katia Costantine

Arabic

G5 A, B, C

Monday

09:40 - 10:30

Miss Laure Slaiby

Civics

G5 + G6 +G7+ G8

Mrs. Lilian Abi Aad Feghaly

Math

G5 A, B, C, D

Friday

8:50 - 9:40

Mrs. Mantoura Nehme Yammine

Data

G5 + G6 +G7+ G8

Mrs. Marcelle Alam Assaf

English

G8 A, B

Miss Marie Aimee Chehwan

English

G5 C, D, E

Friday

11:45 - 12;35

Miss Marie-Noel Zeenny

Life Science

G8

Chemistry

G8 A, B

Miss Mira Salame

Catechese

G6 A, B + G7 + G8

Mrs. Nadine Khoury Mehanna

Math

G6 E + G7 A, B, C, D

Thursday

09:40 - 10:30

Miss Nancy Issa

Sciences

G5 D, E + G6

Thursday

09:40 - 10:30

Chemistry

G8 C, D, E

Miss Natalie Touma

English

G5 A, B + G6 A

Thursday

8:50 - 9:40

Mrs. Norma Saade

Theater

G5 + G6 + G7

Mrs. Rana Seif Bou Zayan

Life Science + Chemistry

G7

Mrs. Randa Azouri Ghanem

French

G8 B, C, D, E

Mrs. Reine Abi Rizk

French

G7 A, B, C + G8 A

Mrs. Rita Boustany Abi Antoun

Arabic

G8 B, C, D, E

Miss Rita Chaoul

Arabic

G6 B, C, D, E

Monday

09:40 - 10:30

Mrs. Samia Khoury

English

G6 B, C, D, E

Friday

10:55 - 11;45

Miss Stephanie Dib

Science

G5 A, B, C

Tuesday

8:50 - 9:40

Physics

G7 + G8

Mrs. Sylvie Merheb Reaidy

French

G5 A, B, C

Monday

8:50 - 9:40

Mrs. Tonia Merheb

English

G7 E + G8 C, D, E

Mrs. Veronique Mfarrej Boutros

History & Geography

G6 + G7 + G8 D, E

Mrs. Viviane Bassil Salame

Arabic

G7 A, B

ADMINISTRATORS

Sr. Roula Karam Cycle Director
Mrs. Hoda Wakim Assistant Director
Mrs. Alexandra Tayeh Matar Secretary
Mrs. Nazi Arwadi Elias Secretary
Mr. Charbel Houkayem Supervisor
Mr. Marwan Khalil Supervisor
Mrs. Najwa Aoun Nader Supervisor
Mrs. Samira Juan Massaad Supervisor
Mrs. Carine Bechara Ghostine Laboratory Manager
Mr. Samir Costantine Career Consultant & University Guidance
Mr. Remy Costantine Students Affairs Officer
Mr. Nagi Ghobeira Alumni + Community Service
Mrs. Diana Abi Aad Kouek Community Service
Mrs. Vera Haydamous Ghanem Skoolee Monitor / Reception
School Time Available to Meet With Parents

TEACHERS

Subject

Class

Mr. Adib Kassis

Arabic

S2 + S3 LS + SEA

Mr. Alain Chahwane

Geography

G9 A, B, C

Hist./Geo.

S1

History

S2

Mr. Antoine Adib

Geography

G9 D, E + S2 + S3

Fr. Antoine Bachaalany

Catechese

Gr. 9

Mr. Antoine Issa

Arabic

S3 SEB

Mr. Bernard Merheb

Philosophy & Civilizations

S3

Mr. Chicri Hnein

Math

Gr. 9 B, C, D, E

Mrs. Christiane Seropian

Philosophy & Civilizations

S2

Mr. Dimitri Kovas

Math

S2 + S3 SE B

Mr. Elie Dagher

Chemistry

S1 A, E + S2 S + S3 LS, GS

Mr. Elie Saade

EPS

S2+S3

Mr. Firas El Hachem

Computer

Gr.9 + S1 + S2 + S3

Mr. Georges Khalil

Arabic

Gr.9 + S3 GS

Mrs. Gisele Abou Samra Mesthi

French

S2 S A, B, C

Mrs. Hala Hakim Mousallem

French

S1+ S2H B

Mr. Hany Ammoun

EPS

Gr. 9

Mrs. Hoda Saad Wakim

English

Gr. 9 A, B

Mr. Imad Elias

Math

S1

Mrs. Jamaya Abi Saada Beiruty

English

S2H + S3

Mr. Jihad Bou Raad

EPS

S1

Mrs. Jinane Chehade Serhan

Civics

S1 + S2 + S3

Mr. Karim Boustany

Physics

G9 C, D, E + S1 + S2S C + S2 H

Miss Laure Slaiby

Civics

Gr.9

Mrs Marie-Aimee Chehwan Atieh

Economics

Sec.1

Mrs. Marie-Noel Zeenny Ghobeira

LS

S1

Mrs. May Najjar Najjar

English

S1 A, B, C+ S2S

Mr. Milad Abboud

Math

S3 GS, LS + S3 SEA

Mrs. Mireille Osta Demian

Economics

S2 + S3SE

Sociology

S3 SE

Mrs. Nada Jurdak Hatem

LS

Gr. 9 + S2 + S3 SE

Chemistry

S2 H + S3 SE

Mr. Nagi Ghobeira

History

Gr. 9 + S3

Mrs. Nisrine Nasr Ajaltouni

French

S3

Mrs. Noris Naddaf Naddaf

Arabic

S1

Mrs. Petra Edde Salloum

English

G9 E

Fr. Pierre Khoury

Catechese

S2 + S3 LS, GS

Mr. Remy Costantine

Orientation

Mrs. Rita Slaiby Seif

Chemistry

G9 A, C, D, E + S1 B, C, D

Miss Roula Nasr

French

G9 + S2 HA

Mrs. Ruba Karam

English

G9 C, D + S1 D, E

Mr. Samer Khoury

Physics

S2 S A, B + S3

Mr. Samir Costantine

Orientation

S3 + S2

Mrs. Sophia Katsogiannos Osta

Sociology

S1 + S2

Mr. Tony Abi Atmeh

Math

G9 A

Physics

G9 A, B

Chemistry

G9 B

LS

S3 LS

Mrs. Violette Khoury Msan

Catechese

S1 + S3 SE

ADMISSION

Dates of Registration for Academic Year 2017 - 2018

06
MONDAY ,
FEBRUARY
06
MONDAY,
MARCH
from 8:30 a.m to 1:00 p.m

FOR CURRENT STUDENTS

300,000LL
REGISTRATION FEE
WHICH IS A PARTIAL PAYMENT OF THE DUE FEES FOR THE ACADEMIC YEAR 2017/2018.

NEW STUDENTS

We are accepting new students in KG1: Children who will be 3 years old by the end of December 2017; KG2: Children who will be 4 years old by the end of December 2017; KG3: Children who will be 5 years old by the end of December 2017.
400,000LL
REGISTRATION FEE
FOR NEW STUDENTS
  • FOR STUDENTS WHO HAVE BROTHERS AND SISTERS AT SCHOOL 300,000 L.L.
  • REGISTRATION FEE IS NON-REFUNDABLE IN CASE OF CANCELLATION FOR ANY REASON.

REQUIRED DOCUMENTS

  • 2 photocopies of the Identity Card or Passport
  • 8 Small Colored Photos
  • Medical Certificate and Photocopy of Vaccination Booklet for Preschoolers
  • For Grade 1 up to Secondary 3: School Attestation Certified by Private School Sector - Ministry of Education, and Grade Reports from previous school.

REGISTRATION FORM

ASG CLUB

STAFF

Mr. Antoine Zayek General Director
Mr. Rabih Tayah Assistant Director
Mr. Sabah El-DayeActivities & Summer Camp Director
Mrs. Aline SlaïbySecretary
Miss Jessica Al - HabrSecretary
Miss Joelle Saliba Secretary (a.m.)
Mr. Charbel Njeim Secretary (p.m.)
Mr. Bakhos Saliba Supervisor
Mr. Georges Khoury Supervisor
Mr. Robert Daou Supervisor

FACILITIES

Indoor

Multipurpose indoor courts (Basketball, Tennis, Volleyball, Futsal, etc.)
Body-Building hall
Two rooms (Dance, Stepper, Yoga, Stretching, Tai Boo)
Two Martial Art rooms
Ping-Pong room
Fully equipped Gymnastics room
Changing rooms
Massage room

Outdoor

Football Field
Track & Field court
Climbing wall

new club

Indoor heated pool (25m-12.5m)
Sauna room
Steam room
Jacouzi
Body-Building Hall
Cafeteria
Multipurpose indoor court (Basketball, Tennis, Volleyball, Futsal, etc.)
Cardio room
Massage room

ACTIVITIES

ACTIVITY

TIME

DAY

CLASS

TEACHER'S NAME

Art - Peinture

2:00-3:00 p.m.

Tuesday

KG3

Vallerie Tamraz

3:00-4:30 p.m.

Wednesday

Gr. 1, 2 & 3

3:00-4:30 p.m.

Tuesday

Gr. 4, 5 & 6

Badminton

3:00-4:30 p.m.

Thursday

Gr. 5 & up

Jihad Bou Raad

Ballet Classique

2:00-3:00 p.m.

Thursday

KG2 A-B-C

Maya Boueri

2:00-3:00 p.m.

Tuesday

KG2 D-E-F

2:00-3:00 p.m.

Monday

KG3 Beginners

2:00-3:00 p.m.

Friday

KG3 2nd year

3:00-4:30 p.m.

Thursday

Gr. 1

3:00-4:30 p.m.

Tuesday

Gr. 2

3:00-4:30 p.m.

Monday

Gr. 3 & 4

3:00-4:30 p.m.

Friday

Gr. 5 & 6

4:30-6:00 p.m.

Friday

Gr. 7 & up

Basketball

2:00-3:00 p.m.

Thursday

KG3

Rabih Taha

Basketball

3:00-4:30 p.m.

Monday

Gr. 1 & 2

Imad Sfeir, Nabih Zwein, Rabih Taha

3:00-4:30 p.m.

Friday

Gr. 3 & 4

3:00-4:30 p.m.

Wednesday

Gr. 5

3:00-4:30 p.m.

Wednesday

Girls Gr.4 to 9

9:00-10:30a.m.

Saturday

Gr. 6

10:30-12:00a.m.

Saturday

Gr. 7 & 8

12:30-1:30 p.m.

Saturday

Gr. 9 & up

Chess

3:00-4:30 p.m.

Friday

Gr. 1 & up

Hani Aammoun

Drama

3:00-4:30 p.m.

Monday

Gr. 5, 6 & 7

Norma Saade

3:00-4:30 p.m.

Friday

Gr. 8 & up

Drama Therapy

3:00-4:30 p.m.

Tuesday

Sec. 1, 2 & 3

Elias Zayek

Football

2:00-3:00 p.m.

Wednesday

KG. 3

Georges Helou, Georges Sassine, Jacof Hachem, Jihad Bou Raad

3:00-4:30 p.m.

Wednesday

Gr. 1 & 2

3:00-4:30 p.m.

Monday

Gr.3 & 4

3:00-4:30 p.m.

Friday

Gr. 5 & 6

Futsal

10:00-11:30 a.m.

Saturday

Gr. 7 & 8

Dr. Elias Helou

11:30-1:00 p.m.

Saturday

Gr. 9 & up

Guitar

3:00-7:00 p.m.

Monday

Gr.3 & up

Georges Baramili

Gymnastics

2:00-3:00 p.m.

Friday

KG2 Girls

Natalia Germanos

2:00-3:00 p.m.

Wednesday

KG3 Girls

2:00-3:00 p.m.

Monday

KG2 & KG3 Boys

3:00-4:30 p.m.

Friday

Gr. 1

3:00-4:30 p.m.

Monday

Gr. 2 & 3

3:00-4:30 p.m.

Wednesday

Gr. 4, 5, 6 & 7

9:00-10:30 a.m.

Saturday

KG2, KG3, Gr. 1 & Guests

10:30-12:00a.m.

Saturday

Gr. 2, 3 & Guests

12:00-1:30 p.m.

Saturday

Gr. 4 & up & Guests

Hand Ball

3:00-4:30 p.m.

Monday

Gr. 5 & up

Hani Aammoun

3:00-4:30 p.m.

Tuesday

Gr. 6 & up Girls

Hip Hop

3:00-4:30 p.m.

Thursday

Gr. 1, 2, 3 & 4

Tara Tohme

4:30-6:00 p.m.

Thursday

Gr. 5, 6, 7 & 8

Piano

9:00-12:00 a.m.

Saturday

Gr. 1 & up

Marie Bedran

Piano

3:00-7:00 p.m.

Monday or Tuesday or Wednesday

Gr. 1 & up

Marion Zein

Piano

3:00-7:00 p.m.

Thursday or Friday

Gr. 1 & up

Maya Barakat

Ping Pong

3:00-4:30 p.m.

Wednesday

Gr. 4 & up

Hani Aammoun

Swimming

3:00-4:00 p.m.

Mon. or Tue. or Wed. or Thur. or Fri.

Gr. 1 & up Beginners

Didie Abou Jaoude, Paola Kassar, Tony Yammouni

4:30-5:00 p.m.

Mon. or Tue. or Wed. or Thur. or Fri.

Gr. 1 & up Beginners

9:00-10:00 a.m.

or Saturday

Gr. 1 & up level 1 to 4

10:00-11:00 a.m.

or Saturday

Gr. 1 & up level 1 to 5

Tennis

2:00-3:00 p.m.

Tuesday

KG3

Elie Mrad

3:00-4:00 p.m.

Friday

Gr. 1 & up Beginners

4:00-5:00 p.m.

Friday

Gr. 1 & up Intermediate

8:00-9:00 a.m.

Saturday

Gr. 1 & up Beginners

9:00-10:00 a.m.

Saturday

Gr. 1 & up Intermediate

Tennis

8:00-9:00 a.m.

Saturday

Gr. 1 & up Beginners

Nabil Sassine

9:00-10:00 a.m.

Saturday

Gr. 1 & up Intermediate

10:00-11:00a.m.

Saturday

Gr. 1 & up Advanced

Wushu Kung- Fu

2:00-3:00 p.m.

Tuesday

KG2

Josseline Assaf

2:00-3:00 p.m.

Friday

KG3

3:00-4:30 p.m.

Tuesday

Gr. 1

3:00-4:30 p.m.

Friday

Gr. 2

Wushu Kung- Fu

3:00-4:30 p.m.

Thursday

Gr. 3

Naoum Saade

3:00-4:30 p.m.

Tuesday

Gr. 4

3:00-4:30 p.m.

Monday & Friday

Gr. 5 & 6

3:00-4:30 p.m.

Wednesday

Gr. 7 & up

10:30-12:00 a.m.

& Saturday

Gr. 7 & up

PROGRAMS

Start on October
10, 2016
and end on February
11, 2017

Registration is also opened for students not enrolled in the school.
Registration is from October 5 till October 31, 2016 at Mr. Sabah Dayeh’s office. (Gymnasium 09-926869)
Kindly adhere to the registration dates mentioned above.

CURRENT PROGRAMS

Activity

Day

Time

Aqua Gym Mr. Tony Yammouni

Monday, Wednesday, Friday
Tuesday, Thursday
7:00 - 8:00 p.m.
10:30 - 11:30 a.m.

Oriental Dance Mrs. Nariman Abboud

Wednesday, Friday
10:30 - 11:30 a.m.

Physical Education Mr. Antoine Zayek

Monday, Wednesday, Friday
Monday, Wednesday, Friday
6:00 - 7:00 p.m.
7:00 - 8:00 p.m.

Stepper Mrs. Corine Aouad

Monday, Wednesday, Friday
Monday, Wednesday, Friday
9:30 - 10:30 a.m.
7:00 - 8:00 p.m.

Tae Bo Mr. Charbel Bayram

Monday
Tuesday, Friday
8:00 - 9:00 p.m.
7:00 - 8:00 p.m.

Yoga Mrs. Olga Pavlova

Monday, Friday
9:00 - 10:30 a.m.

Zumba Mrs. Anna Isaeva

Tuesday, Thursday
Tuesday, Thursday
9:00 - 10:00 a.m.
6:00 - 7:00 p.m.

RENTING COURTS AVAILABILITY

Football Turf Field
Ping-Pong Individual
BASKETBALL Clubs Individual

SUMMER SCHOOL OF SPORTS

COMMITTEES
AND CLUBS

TEACHERS' ASSOCIATION

TEACHERS' ASSOCIATION
Fr. Pierre El Khoury President
Mrs. Viviane Salemeh Vice President
Mrs. Carla Msann Secretary
Mrs. Joumana Ibrahim Treasurer
Mrs. Elham Amine Member
Mrs. Joelle Bou Najem Member
Mrs. Ruba Karam Member
Mrs. Reine Abi RizkMember
Mrs. Lydia Daou Member
Mrs. Marleine Frem Member
Mrs. Marie Moukarzel Member

PARENTS' COMMITTEE

PARENTS' ASSOCIATION
Mrs. Mirna Khoury President
Mr. Gilbert Badawi Vice President
Mrs. Pauline Bassil Secretary
Mrs. Nadine AassafTreasurer
Mrs. Darine Mouawad Financial Matters
Mrs. Liliane ThoumyFinancial Matters
Mrs. Evelyne Girgis Member
Mrs. Claire El-Khoury Boulos Member
Mrs. Dolly El-Jurdy Member
Mrs. Dolly Jreije Member
Mrs. Liliane Bou Rjeily Member
Mrs. Mona Mahfouz Member
Mrs. Nathalie Rouhana Member
Mrs. Perla Chléla Member
Mrs. Rita Kazmouz Member
Mrs. Sandra Slaiby Member
Mrs. Zakia Dayoub Member

FRIENDS' ASSOCIATION

FRIENDS' ASSOCIATION
Mrs. Norma Aoudé President
Dr. Nassif Féghali Vice President
Mrs. LilianeThoumy Secretary
Mrs. Diana Awkar Treasurer
Mrs. Rima Sairafi Financial Matters
Mr. Samir Costantine Representative to government
Mr. Milad Jabbour Consultant
Dr. Abdo Khoury Member
Pr. Albert Serhane Member
Dr. Anis Moussallem Member
Pr. Antoine Daher Member
Mr. Antoine Douaiher Member
Sheikh Badi' Hbeich Member
Mr. Bernard El-Gerdy Member
Maître Camille Ziadé Member
Mr. Estephan Oweida Member
Mrs. Fahda Skayem Member
Mrs. Hala Azour Member
Dr. Hitaf Nasseh Member
Mr. Karl-Adib Zouein Member
Mr. Maged Bou Hadir Member
Mrs. Marlene Tayah Member
Mrs. Mirna Khoury Member
Mrs. Najla Haddad Member
Mrs. Nina Zein Member
Mrs. Rima Fadous Member
Dr. Salwa Mdawar Member
Mrs. Siham Cherfane Member
Dr. Thérèse Hatem Member

ALUMNI ASSOCIATION

ALUMNI' ASSOCIATION
Mr. Romeo Ghazal President
Mrs. Nassima Tabet Abi Younes Vice President
Mr. Charbel Azar Treasurer
Miss Nathalie Tamer Secretary
Mr. Elias Bassil Member
Miss Jana Azour Member
Mr. Joseph El-Mir Member
Dr. Joumana Nasr Sfeir Member
Mrs. Layal Estephan Lteif Member
Mr. Michel Nehme Member
Mr. Roy Aoude Member
Mr. Samer Fahed Member
Miss Tatiana Salloum Member
Mr. Naji Ghobeira Advisor

JEUNESSE ANTONINE

JEUNESSE ANTONINE
JEUNESSE ANTONINE
Principles and Beliefs
To live according to Christian values.
To strengthen Christian culture and Biblical knowledge.
To practice living the Bible and carrying the message of Christ.
To live the Antonine's Spirituality: family values, simplicity, sharing, and love.
Duties and obligations
Pray daily and read a passage from the Bible.
Perform a daily act of charity and love.
Be present at all meetings.
Participate in two training camps per year.
Participate in a missionary camp once a year.
Participate in social and spiritual activities on special feasts.
Abide by the sacraments and teachings of the Church.
Live the joy of Christ and witness His presence in one's life.

RESPONSABLES

Sr. Roula Karam

SCOUTS DE
L'INDEPENDANCE,
GROUPE ST.ELIE-GHAZIR

SCOUTS DE L'INDï؟½PENDANCE
SCOUTS DE L'INDï؟½PENDANCE
Groupe Mar Elias - Ghazir, founded in (November 22, 1996 (known as the GME) is part of the Scouts de L'Indépendance Association. Comprising around 150 scouts members, the Group aims to fulfill 5 major goals set forth by the founder of the scouting movement, Lord Robert Baden-Powell. These goals are: character education, health development, development of one's manual ability, search for God, and service of the country. These 5 goals are essential for young people's personal growth into competent and worthy adults. The Group, a crucial member of the ASG family, strives from its own standpoint and in its unique way to involve young scouts in making the World a better place through simple means: woodcraft, camping, raids, sports, outdoor activities, community service, and many others. What makes this Movement unique is its holistic approach to the individual, helping him/her grow in all possible means in a healthy environment.
Our scouts participate in community service. To mention one out of the myriad activities we do :


is an annual food drive we organize at Christmas time.

Our scouts learn teamwork skills. Even the youngest wolf cubs are divided into teams to work effectively together.
Our scouts take over responsibilities. They learn how to be proactive, how to participate in their own self-education, how to take initiatives, and how to make a difference wherever they are. Our scouts feel their attachment to the Earth. They learn to respect nature as they see in it "the work of God". Camps (Christmas break camps, Easter break camps, summer camps, and week-end outings), whether indoors or outdoors, help engrave this aspect in our scouts. Through nature and their attachment to the land, our scouts fasten their roots in their country, our Lebanon. In as much as we cherish the Earth, our limits are as far as the horizon and the sky is the ceiling of our tent as our scouts also start to discover the Creator through His Creation.

MAITRISE DU GROUPE

Cheftaine de CentreSr. Leila Saliba
AumônierPère Antoine Bachaalany
Chef de GroupeM. Georges Abi Saad
Assistant Chef GroupeM. Patrick Haddad
Assistant Chef GroupeM. Ziad Rizk
Assistante Chef GroupeMlle Perla Daccache
Assistant Chef GroupeM. Maher Mbarak
Assistant Chef GroupeM. Paul Ghobeira
Trésorière GroupeMme. Lydia Daou
Assistant TrésorièreM. Georges Doumat
Secrétaire GroupeMlle Gaelle Beaino
Intendant GroupeM. Vincent Ghobeira
PhotographeM. Karl Skayem
ChoraleM. Serge Mghames
Chef EclaireurM. Boutros Karam
Assistant EclaireurM. Georges Merheb
Assistant EclaireurM. Simon Ghobeira
Assistant EclaireurM. Hady Saade
Cheftaine EclaireuseMlle Hiba Saadé
Assistante EclaireuseMlle Gaia El Khazen
Assistante EclaireuseMlle Pia Choueifaty
Chef LouveteauxM. Ghady Hbeiliny
Assistant LouveteauxM. Anthony Harb
Assistante LouveteauxMlle Joanne Khoueiry
Assistante LouveteauxMlle Ilaya Daccache
Cheftaine LouvettesMlle Grace Accad
Assistante LouvettesMlle Jana Saadé
Assistante LouvettesMlle Lea Skayem
Chef ClanM. Patrick Haddad
Assistant Chef ClanM. Mario Ghanem
Cheftaine PionnièreMlle Magalie Frem
Assistante PionnièreMlle Melissa B. Malham

BUS DRIVERS' COMMITTEE

Mr. Joseph Slaiby Transportation Officer
Mr. Youssef Ghazal President
Mr. Tony FremVice President
Mr. Christian SlaibySecretary & Cashier
Mrs. Tania ChalhoubMember
Mrs. Solla DaccacheMember
Mrs. Yolla AccawiMember

CO-CURRICULAR CLUBS

CLUBResponsibleClassesduring School HoursAfter School Hours
Arts and Science Fair - LAUMrs. Jamaya BeirutyGr.9 - S2X
AS GreenMrs. Nada Hatem &Gr.9 - S3X
AS GreenMiss Roula NasrGr.9 - S3X
Debate Club/WSCMrs. Petra SalloumS1 & S2X
Drama ClubMs. Norma SaadéGr.5 - S3X
Environment ClubMrs. Mantoura YammineGr.5 - Gr.8X
Human Right Trivia - NDUMrs. Jamaya BeirutyS1 & S2X
La ChoraleSr. Lina Al AsmarGr.5 - Gr.8X
MUN/MAL/MEU ClubMrs. Mireille DemianS1 & S2X
MUN/MAL/MEU ClubMrs. Tonia MerhebGr.8X
Science ClubMr. Tony Abi AtmehGr.9 - S3X
EVENTS &
ANNOUNCEMENTS

ACTIVITIES

Nov 25
Independence Day - Elementary
Nov 25
Story Telling by Author Anne Claire Lévêque - BCD
Nov 25
Visiting "Al Moujawkal" - Gr. 4
Nov 24
Independence Day Concert
Nov 23
Independence Day - Intermediate
Nov 23
Independence Day - Preschool
Nov 18
Opening Mass - Intermediate
On Nov. 10, Intermediate Cycle with...
Nov 17
Beirut Marathon
Nov 08
Congratulations Joya Maria Boulos
Joya Maria Charbel Boulos participated...
Nov 08
Heartbeat Association
As part of its mission to build the...
Nov 02
Eucharistic Procession - Elementary
Oct 25
Celebrating Mass on Board - LS
On Friday, October 14, LS students went...
Oct 17
Eucharistic Procession
Oct 06
Welcome KG1
Jul 19
Graduation S3 (part 2)
Jul 19
Graduation S3 (part 1)
Nov 25
Independence Day - Elementary
Nov 25
Story Telling by Author Anne Claire Lévêque - BCD
Nov 25
Visiting "Al Moujawkal" - Gr. 4
Nov 24
Independence Day Concert
Nov 23
Independence Day - Intermediate
Nov 23
Independence Day - Preschool
Nov 18
Opening Mass - Intermediate
On Nov. 10, Intermediate Cycle with their new priest Fr. Charbel Chemaly celebrated the opening Mass of the liturgical year and told the students how St. Francis of Assisi "glorifies God through his creations" (the theme of the Mass). Fr. Charbel, who excelled his interaction with the students during Mass, received a precious gift from Sr. Eva for his recent ordination!!
Nov 17
Beirut Marathon
Nov 08
Congratulations Joya Maria Boulos
Joya Maria Charbel Boulos participated in the Catholic Schools official ceremony to honor the outstanding achievements of students who excelled in the official exams. The ceremony was held at the General Secretariat of Catholic Schools. Joya Maria ranked ninth in Lebanon in the Intermediate Certificate (Brevet). Congratulations to all of our students and to Joya Maria!
Nov 08
Heartbeat Association
As part of its mission to build the sense of altruism and social service within its students, ASG hosted representatives of “Heartbeat Association” on Monday Nov. 7, 2016. Grade 8 students attended the event which aimed at raising awareness on congenital heart diseases and the role of “Heartbeat” in saving lives of hundreds of children.
Nov 02
Eucharistic Procession - Elementary
Oct 25
Celebrating Mass on Board - LS
On Friday, October 14, LS students went through the same experience that Jesus's disciples lived as they joined their spiritual counselor Father Pierre Khoury on board a tourists' boat where they held a church service and thanked the Lord Almighty for His countless blessings.
Oct 17
Eucharistic Procession
Oct 06
Welcome KG1
Jul 19
Graduation S3 (part 2)
  • Ambassador Christina Lassen
Jul 19
Graduation S3 (part 1)
CIRCULARS

CIRCULARS


Dec 02
S3 Trip
Dec 02
Christmas Festival
Nov 30
St Barbara's Day (Change of Date) - Preschool
Nov 29
Canteen Menu - Elementary
Nov 25
St Barbara's Day - Gr. 5 to 8
Nov 24
St Barbara's Day Requirements - Preschool
Nov 24
Parents Meeting - Gr. 9
Nov 24
Parents Meeting - S3
Nov 23
Orientation Day - Preschool
Nov 24
Trip to Jordan - S2
Nov 23
First Aid Training Session - S2
Nov 23
First Aid Training Session - S1
Nov 16
Fieldtrip - Gr.4
Nov 16
Independence Day - Outfit Preschool
Nov 16
Protect Ed - Gr 1 to 4
Nov 09
Fieldtrip - Environment Club
Nov 08
La chorale - Gr. 5 to 8
Nov 07
KidzMondo - Gr. 3 - 4
Nov 03
National Museum - S1
Nov 02
Parents Meeting - Elementary
Oct 21
Parents Meeting - Intermediate
Oct 19
Independence Day Concert
Oct 18
NEW Cafeteria Menu - Elementary
Oct 17
Protect Ed Conference - Gr. 5 to S3
Oct 13
School Time Availability - Intermediate
Oct 13
School Time Availability - Elementary
Oct 13
School Time Availability - Preschool
Oct 11
Reduce Reuse Recycle
Oct 11
Environment Club - Gr. 5, 6, 7, 8
Oct 11
La Petite Chorale - Gr. 4
Oct 10
Calendar 2016-2017
Oct 10
Preschool - Instructions
Oct 06
Activities - Term 1
Calendars

CALENDARS


CONTACT US
Antonine Sisters School:
Ghazir, Lebanon
Tel.: 09/920114 - 5 - 6
Fax: 09/925017
E-mail: asghazir@asg.edu.lb
ASG Club:
Ghazir, Lebanon
Tel.: 09/926869
E-mail: club@asg.edu.lb
LOCATION

FOR MORE INFO:

Name
Email
Subject
Message